Yamaha Kodiak 450: Medvídek ladičkový

Aktualizace: 19. lis 2019Ano síla přírody, tak uvádí Yamaha svojí novinku – malého Kodiaka. Po předloňském představení sedmistovky tu je jedno menší medvídě.


Kodiak 450 se nesnaží hrát si na nějaký polozávodní stroj, je primárně určený pro profesionální uživatele, jakými jsou farmáři, lesníci nebo stavbaři. Na trhu se objevuje samozřejmě proto, že jeho větší a starší bratříček Kodiak 700 slaví prodejní úspěchy (podle Yamahy jde o jeden z jejích nejúspěšnějších modelů), ale jsou tu pořád ještě uživatelé, kteří výkon sedmistovky prostě nepotřebují a raději ušetří nějaký ten dolar.

Nový malý Kodiak navazuje na svého stejnojmenného předchůdce, který skončil ve výrobním programu tří ladiček s modelovým rokem 2014. I když se Yamaha snaží ho prezentovat jako horkou novinku, pravdou je, že jde spíš o kompilaci starého Kodiaka 450 a aktuální sedmistovky. Z původní mašiny totiž novinka převzala prověřený motor o zdvihovém objemu 421 ccm, stejné tu je vše, jen ho namísto tehdejšího karburátoru s 33milimetrovým difuzorem osadila modernějším vstřikováním s průměrem 34 mm, pořád od japonské značky Mikuni.

Nic se nemění ani na pohonu – stále tu je trvanlivý variátor Yamaha Ultramatic, převodovka ve složení L-H-N-R-P a pohon všech kol je řešený systémem On-Command, takže připínání předních kol a uzávěrky předního diferenciálu ovladačem na řídítkách.

Malá velká kolka

Ze sedmikila zase 450 přebírá konstrukci rámu, i když tu jsou úpravy pro instalaci menšího agregátu. Například na rozvoru je 450 o 10 mm kratší, celkově je kolka o 35 mm kratší a má taky menší nádrž. Japonci mají dobré zkušenosti s používáním vícediskových zadních brzd v olejové lázni, takže tenhle systém má dostává i malý Kodiak (starý model měl klasický kotouč na kardanu). Novinka se může pochlubit taky lepšími zdvihy všech kol s plynokapalinovým odpružením od značky KYB.

Proti starému Kodiakovi kromě zcela jiného okapotování, které tvarově vychází ze sedmikila, má novinka třeba i užitečnou lampu v kapličce na řídítkách a s řídítky souvisí i další technická záležitost –450 opět dostává posilovač řízení, který sem přechází z většího stroje. Ten tady bude stejně jako dříve dodávaný na přání, základní model se bude muset obejít bez něj.

Nový Kodiak 450 má hned v základu kvalitní naviják Warn Vantage 2000, přední i zadní trubkový nosič. Dostupný je v zelené, červené, šedé barvě, nebo v kamufláži.

Technické Yamaha Kodiak 450:

Motor vodou chlazený jednoválec

Rozvod OHC/4

Zdvihový objem 421 ccm

Vrtáníxzdvih 84,5x75 mm

Kompresní poměr 10,0:1

Max. výkon neudán

Max. točivý moment neudán

Plnění motoru vstřikování Mikuni

Převodovka CVT

Pohon 2W/4WD

Brzdy vpředu/vzadu hydraulické kotoučové/vícelamelová v oleji

Pneumatiky vpředu/vzadu 25x8-12/25x10-12

Rozměry dxšxv 2035 x 1180 x 1160 mm

Rozvor 1240 mm

Světlá výška 245 mm

Výška sedla 855 mm

Pohotovostní hmotnost 289 kg

Nádrž 14 l


Text: Wolf

Foto: Yamaha
CTYRKOLKY_BEROUN_QUAD_CAFE.jpg