Vyvážečka: Lesní pomocník

Aktualizace: 19. lis 2019Pokud jste někdy dělali něco v lese, víte, že pokácet strom není žádná věda. Ta horší práce začíná v okamžiku, kdy už kmen leží a je potřeba to dřevo dostat z lesa ven. V lepším případě na to máte čtyřkolku, v tom optimálním takovouhle jednoduchou vyvážečku klád!

Tahle konkrétní vyvážečka pochází ze skladů dovozce A.R.C. Autocentrum a pro případ focení to byla její profesionální premiéra. A premiéra (nebo spíš derniéra…) to byla i pro vzrostlou břízu, kterou bylo potřeba tak jako tak porazit. Odhadem tunový strom by majitel těžko transportoval zprostředka lesa jinak než naporcovaný na kousky. Jenže zase by se tam nedostal autem nebo traktorem s vozíkem, aby to naložil… Takže buď kůň s potahem, nebo čtyřkolka s vyvážečkou.

Z praktického důvodu zvítězila druhá možnost. A jak na to? Zacouvat ke spodku ležícího stromu, podvléknout pod ním lano, zacvaknout hákem kolem a přizvednout navijákem. Nakonec už jenom naložený kmen zajistíte řetězem přes příčnou rampu a můžete se pustit cestou necestou z lesa ven. Řetěz kládu snadno udrží bez použití dalšího nářadí nebo vybavení, protože na rampě jsou pro něj připravené sloty tak, aby držel jen zajištěný za další článek. Naviják drží sám o sobě v dané poloze – proti vymotání ho zajišťuje západkový mechanismus. Jestliže budete potřebovat vyvézt hned víc drobnějších kmenů najednou, dají se zase přikurtovat do pomocného rámu s ostruhou, který je součástí vyvážečky.

V jednoduchosti je krása, a tak vyvážečku úplně snadno připojíte za čtyřkolku, auto nebo třeba malotraktor pomocí klasického bajonetu na kouli. Tady navíc není žádná elektrika, takže jenom zaklapnout a hotovo.

Základem vyvážečky je masivní rám svařený z ocelových jeklů, odpružení a zároveň pojezd obstarávají bantamové pneumatiky a jejich ochranu před nástrahami lesa zase šikmé skluzy před nimi. Pokud počítáte s častějším použitím kolky a vyvážečky, vyplatí se dovybavit soupravu ještě elektrickým navijákem. Ale ani ruční zvedání klády není díky lehkému převodu nic těžkého, takže naviják absolutně není potřeba.

Na závěr jenom jedna drobná poznámka - do vyvážečky dostanete i kmen o průměru přes 40 cm, takže práce může tahle odvést opravdu hodně!


Text a fotky: Dan Pejzl

CTYRKOLKY_BEROUN_QUAD_CAFE.jpg